1-) Perakende sektöründe, her ne kadar satış danışmanı pozisyonunun kolay doldurulduğu düşünülse de sektör lokasyon açısından zaman zaman nitelikli personel bulmakta sıkıntı yaşıyor. Buyer, planner, merchandiser pozisyonları da bulmakta güçlük çekilen alanlar. Bir de uluslararası operasyon deneyimine sahip yönetici istihtamı yönünde sıkıntı çekiliyor.

2-) Restoran işletmeciliği gibi hizmet sektörlerinin eleman bulmakta en çok zorlandığı pozisyonlar ise mavi yakalılar. Özellikle komi, Stewart gibi elemanları bulmakta zorlandığı belirtiliyor.

3-) Otomotiv sektöründe daha çok teknik alanlarda ve uzmanlık gerektiren alanlarda pozisyonları doldurmakta nispeten zorluk yaşanıyor. Satış sonrası hizmetler alanındaki teknik pozisyonlar, hukuk ve lojistik alanındaki teknik bilgi gerektiren pozisyonlarda eleman bulmak da zor olabiliyor.

4-) Finansta, şube pazarlama kadrolarında işe alım yapılırken zorluk çekiliyor. Bazı kurumlar, belli bölgelerdeki şube veya bölge müdürlüğü personelini istihdam etmekte zorlandığını dile getiriliyor.

5-) Sağlıkta özellikle hemşirelik pozisyonlarında alım yapılırken sıkıntı yaşanıyor. Hastane yöneticileri yeni hastanelerin açılmasıyla artan medikal ve idari kadro ihtiyacını, mevcut okullardan mezun adayların nitelik ve nicelik olarak tam anlamıyla karşılayamadığından da yakınıyor.

Facebook