* Arama yapmak için en az 3 karakter girmeniz gerekmektedir
İnsan Kaynaklarının yapılacaklar listesinde en tepede yer alanlar; nasıl işe alım yapılacağı, çalışanın firmada nasıl kalmasının sağlanacağı, ödüllendirme ve çalışanların motivasyonu yer alır.

Bütün şirketler, çalışanlarının işe daha fazla eğilimli olmasını ve daha etkili çalışıp, daha fazla üretken olmalarını ister. Bu da çalışanların işe gönüllü olarak katılımıyla olur. Peki dünya çapında bazı firmalar bu konuda neler yapmış ve etkili oluşlardır?

Monarch Marking Systems'de, Jerry Schlaegel ve Steve Schneider çalışanlarının görüşlerine daha fazla önem vermeye başladılar. İnsanların düşünmek yerine çalışmak için ücret aldıkları bir yerde, "basit kurallar setleri" oluşturdular. Belirli bir performansı arttırmak için çalışanlarından 30 günü geçmemek kaydıyla takımlar oluşturmalarını isteyip, bu takımların bir sorun üzerine veya uygulanabilecek bir fırsat üzerine düşünüp bunu hayat geçirmelerini istediler. Böylece 100 den fazla takım şirket içerisinde yeni bir kültür meydana getirmiş oldu ve işe gönüllü katılım daha fazla arttı.

Franchise sektöründe, Great Harvest Bread Company şirket sahipleri, yeni bayilerinin kendilerinden ziyade diğer bayilerden daha fazla şey öğrendiğini farkettiler. Onlarda, eğer bir bayi çalışanı yeni fikirler öğrenmek veya kendi yaşadıkları sorunları diğer bayilerin nasıl çözdüğünü öğrenmek isterse, iki bayi arasında yolculuk yapacak olan çalışanın yol masraflarının yarısını firma olarak karşılama kararı aldılar. Böylece, bayilerinden bir tanesinde çalışan kişi, diğer bayiye giderek yeni şeyler öğrenebiliyor ve geri döndüğünde kendi firmasına uygulayabiliyordu. Bayiler içinde bunla ilgili masrafın yarı yarıya azalmış olması kendilerini geliştirmek için daha fazla çaba harcamalarına sebep oluyordu.

Aslında her şirket, bir bakıma bir aile şirketidir ve üyeleri o şirketin çalışanlarıdır. Eğer şirket içi katılım çalışanlar boyutunda daha fazla arttırılabilirse, şirketin verimliliğide o derece artar.

Diğer Yazılar

Sponsor Bağlantılar

2013 yılında Hangi Sektörlerde ve Hangi Pozisyonlarda Alım Yapılacak

1-) Perakende sektöründe, her ne kadar satış danışmanı pozisyonunun kolay doldurulduğu düşünülse de sektör lokasyon açısından zaman zaman nitelikli personel bulmakta sıkıntı yaşıyor. Buyer, planner, merchandiser pozisyonları da bulmakta güçlük çekilen alanlar. Bir de uluslararası operasyon deneyimin... (Devamı > > )

Yönetici Tercihlerinde 4 Ana Trend

1- YENİ KUŞAK LİDERLER DEVRİ BAŞLIYOR
Önümüzdeki yıllarda savaş sonrası nesil emekli olmaya başladıkça, onlardan boşalan koltukları doldurmak için yeni kuşak liderlere ihtiyaç duyulacak. Bu eğilimin artarak süreceğini söyleyen Odgers Berndtson-Profil International Kurucu Ortağı Ayşe Öztuna Bozoklar... (Devamı > > )

Ek gelir kazandıran 15 firma

Bu yazımızda ek gelir kazanmak isteyenler için evden ve iş yerinden yapabileceğiniz bir iş olan doğrudan satış işinden bahsedeceğiz. Katalog üzerinden ürün sattıran firmaların listesi ise yazımızın devamında olacak. Doğrudan satış yaparak ek gelir kazanmak son yılların en popüler ek gelir kazanma yo... (Devamı > > )

Neden zengin olamıyorum? Zengin olamayışınızın 5 nedeni

Çoğu insan zengin olmak ister, fakat bir kısmı bunu başarır. Peki insanlar neden zengin olamıyor? Zengin olmanın 5 yolu yerine, neden zengin olamadığınızın 5 nedenini sıralıyoruz. Aşağıda yazdıklarımızın tersini yaptığınızda, sizde hayatınızda bazı şeylerin zamanla değişip, ekonomik bağımsızlığınıza... (Devamı > > )

Yabancı Dil Kurslarının İş Bulma Üzerindeki Etkileri

İş arayan bir çok kesimin iş ilanlarındaki en büyük kaybı yabancı dil bilmemesi. Bu yüzden iş arayanlara tavsiyemiz mutlaka yabancı dil kurslarında eğitim almaları. ingilizce iş ilanlarında en çok aranan yabancı dil olarak başı çeksede Almanca, Arapça ve Çince'de çok aranan diller arasında.

Yaban... (Devamı > > )

Hızlı iş bulmanın 5 yolu

İş ararken işveren tarafından işe alımlarınızı etkileyen en hızlı kararlar hangileridir. Blog yazımızda hızlı iş bulabilmeniz için diğer işe girenlerin deneyimlerinden derleyerek oluşturduğumuz 5 maddeyi yakından inceleyin.

1- İş ilanı veren firmalar genelde direk işe alacağı personelin çalışaca... (Devamı > > )

Ek Gelir Kazanmak İçin Neler Yapmalısınız

Ek Gelir kazanmak için öncelikle kendinize bir yol haritası belirlemelisiniz. Bu yol haritasında ne kadar para kazanmak istediğinizden tutunda yeteneklerinize kadar bazı özelliklerinizi araştırmalısınız. İlk yola çıkacağınız konu ise ek geliri neden kazanmak zorunda olduğunuzu belirlemelisiniz. Örne... (Devamı > > )

Çok çalışmayla ilgili ünlülerden özlü sözler

Zor işlerin başarılması konusunda ünlülerden ilham verecek sözler.

"Bir keresinde büyük babam iki tür insan olduğunu söylemişti : işi yapanlar ve övgüyü alanlar. Bana her zaman ilk gruptakilerden olmamı söyledi, çünkü orda rekabet daha azdır"
Indira Gandhi (1917-1984);
Hindistan Başbakanı

"T... (Devamı > > )

6 Adımda hayallerinizi gerçekleştirmenin yolu

Hayallerinizin ve hedeflerinizin başarısızlık nedeniyle harcanmasına izin vermeyin. Eğer aşağıdaki 6 adımı takip ederseniz, sizde amacınıza ulaşabilirsiniz.

Birinci Adım : Gerçekten isteyin


İsteksiz hayaller, isteksiz sonuçlar getirir. Hayalinizi ve hedefinizi ne kadar çok isterseniz, h... (Devamı > > )