* Arama yapmak için en az 3 karakter girmeniz gerekmektedir
İş ararken işveren tarafından işe alımlarınızı etkileyen en hızlı kararlar hangileridir. Blog yazımızda hızlı iş bulabilmeniz için diğer işe girenlerin deneyimlerinden derleyerek oluşturduğumuz 5 maddeyi yakından inceleyin.

1- İş ilanı veren firmalar genelde direk işe alacağı personelin çalışacağı alanda bilgilere yer verir. Örneğin Güvenlik elemanı arayan şirketin ilk aradığı özellik Güvenlik Kimlik Kartı zorunluluğudur. Eğer Güvenlik Kimlik kartınız yoksa ve Özel Güvenlik Temel Eğitim Sertifikanızda yoksa işe alınma oranınız çok düşük demektir. Buradanda anlaşıldığı gibi işi aradığınız sektördeki eğitim ve kurslara katılmanız ve işinizle ilgili gerekli yetkinliklere sahip olmanız gerekmektedir.

2- Eğitim durumunuz iş ilanı verenleri çok yakından ilgilendiren diğer bir konu Üniversite ve yüksek Lisans Mezunlarının kariyer sitelerinde iş bulma olasılığı daha çok. Eğer okulu yarım bırakdıysanız veya liseden sonra okula devam etmediyseniz açık öğretimde okumak olsa bile mutlaka üniversite diplomanızın olmasına özen gösterin. Böylece hızlı iş bulmada 1 adım daha öne geçmeniz kaçınılmazdır.

3- Yabancı Diller ilanlarda sık rastlayabileceğiniz bir genel özellik olarak yer alıyor. İngilizce en çok aranan yabancı dil, sonrasında almanca, fransızca ve arapça gibi diğer dillerde aranan özelliklerde başı çekiyor. Eğer az veya orta derece dil biliyorsanız mutlaka yabancı dil kurslarına giderek kendinizi geliştirin. iyi İngilizcenizin olması illaki işte ingilizce konuşacaksınız demek değildir. İşverenler uzun vadede düşündüğünden dolayı kariyeriniz yükselmeye başladığında ve üst birimlere atanmaya başladığınızda yabancı dilin neden gerekli olduğunu sizde anlamaya başlayacaksınız. Bu yüzden mutlaka yabancı dil kurslarına önem verin.

4- Sektörünüz ile ilgili alanlarda araştırmalar ve eğitimleri takip etmek mülakatlarınızda çok işinize yarayacaktır. Örneğin Satış temsilciliği alanında bir iş ararken size bölgenizdeki rekabet ve pazar durumu hakkında sorular sorabilirler veya tüketici davranışlarından tutunda satış ile ilgili takip ettiğiniz bloglara kadar sizinle içten içe ilgilenebilirler. Örneğin Jeffrey Gitomer satış üzerine seminerler ve eğitimler veren bir satış eğitim uzmanını takip ettiğinizi düşünelim. Gitomer satış teknikleriyle ilgili birkaç konudan bahsetmeniz bile sizi diğer adayların 1 adım öncesine taşımaya yetebilir.

5- Kişisel gelişim eğitimleri ve sertifikaları almanız iş başvurularında hızlı ilerlemenizin bir diğer yolu. Örneğin Etkin İletişim Teknikleri, Telefonda Etkili İletişim, Yazılı İletişim , Etkili Sunum Teknikleri, Toplantı Yönetimi, Kişisel Planlama ve Zaman Yönetimi, Stres Yönetimi, Takım Çalışması,Süreç ve Proje Yönetimi
,Delegasyon ve Kontrol Teknikleri ve Verimlilik Arttırma Teknikleri gibi konulardan en az 2 tanesinde bile eğitim alsanız ilanlarda rastladığınız yetkinlikler ve özellikler kısmında yazan Problem Çözme ve Karar Verme, İletişim Teknikleri, Sürekli Öğrenme ve Sürekli Gelişim gibi özelliklere daha hızlı cevaplar vermenizi sağlar.

Diğer Yazılar

Sponsor Bağlantılar

2013 yılında Hangi Sektörlerde ve Hangi Pozisyonlarda Alım Yapılacak

1-) Perakende sektöründe, her ne kadar satış danışmanı pozisyonunun kolay doldurulduğu düşünülse de sektör lokasyon açısından zaman zaman nitelikli personel bulmakta sıkıntı yaşıyor. Buyer, planner, merchandiser pozisyonları da bulmakta güçlük çekilen alanlar. Bir de uluslararası operasyon deneyimin... (Devamı > > )

Yönetici Tercihlerinde 4 Ana Trend

1- YENİ KUŞAK LİDERLER DEVRİ BAŞLIYOR
Önümüzdeki yıllarda savaş sonrası nesil emekli olmaya başladıkça, onlardan boşalan koltukları doldurmak için yeni kuşak liderlere ihtiyaç duyulacak. Bu eğilimin artarak süreceğini söyleyen Odgers Berndtson-Profil International Kurucu Ortağı Ayşe Öztuna Bozoklar... (Devamı > > )

Ek gelir kazandıran 15 firma

Bu yazımızda ek gelir kazanmak isteyenler için evden ve iş yerinden yapabileceğiniz bir iş olan doğrudan satış işinden bahsedeceğiz. Katalog üzerinden ürün sattıran firmaların listesi ise yazımızın devamında olacak. Doğrudan satış yaparak ek gelir kazanmak son yılların en popüler ek gelir kazanma yo... (Devamı > > )

Neden zengin olamıyorum? Zengin olamayışınızın 5 nedeni

Çoğu insan zengin olmak ister, fakat bir kısmı bunu başarır. Peki insanlar neden zengin olamıyor? Zengin olmanın 5 yolu yerine, neden zengin olamadığınızın 5 nedenini sıralıyoruz. Aşağıda yazdıklarımızın tersini yaptığınızda, sizde hayatınızda bazı şeylerin zamanla değişip, ekonomik bağımsızlığınıza... (Devamı > > )

Yabancı Dil Kurslarının İş Bulma Üzerindeki Etkileri

İş arayan bir çok kesimin iş ilanlarındaki en büyük kaybı yabancı dil bilmemesi. Bu yüzden iş arayanlara tavsiyemiz mutlaka yabancı dil kurslarında eğitim almaları. ingilizce iş ilanlarında en çok aranan yabancı dil olarak başı çeksede Almanca, Arapça ve Çince'de çok aranan diller arasında.

Yaban... (Devamı > > )

Ek Gelir Kazanmak İçin Neler Yapmalısınız

Ek Gelir kazanmak için öncelikle kendinize bir yol haritası belirlemelisiniz. Bu yol haritasında ne kadar para kazanmak istediğinizden tutunda yeteneklerinize kadar bazı özelliklerinizi araştırmalısınız. İlk yola çıkacağınız konu ise ek geliri neden kazanmak zorunda olduğunuzu belirlemelisiniz. Örne... (Devamı > > )

Çok çalışmayla ilgili ünlülerden özlü sözler

Zor işlerin başarılması konusunda ünlülerden ilham verecek sözler.

"Bir keresinde büyük babam iki tür insan olduğunu söylemişti : işi yapanlar ve övgüyü alanlar. Bana her zaman ilk gruptakilerden olmamı söyledi, çünkü orda rekabet daha azdır"
Indira Gandhi (1917-1984);
Hindistan Başbakanı

"T... (Devamı > > )

6 Adımda hayallerinizi gerçekleştirmenin yolu

Hayallerinizin ve hedeflerinizin başarısızlık nedeniyle harcanmasına izin vermeyin. Eğer aşağıdaki 6 adımı takip ederseniz, sizde amacınıza ulaşabilirsiniz.

Birinci Adım : Gerçekten isteyin


İsteksiz hayaller, isteksiz sonuçlar getirir. Hayalinizi ve hedefinizi ne kadar çok isterseniz, h... (Devamı > > )

Çalışanların daha fazla işe katılımını sağlamak

İnsan Kaynaklarının yapılacaklar listesinde en tepede yer alanlar; nasıl işe alım yapılacağı, çalışanın firmada nasıl kalmasının sağlanacağı, ödüllendirme ve çalışanların motivasyonu yer alır.

Bütün şirketler, çalışanlarının işe daha fazla eğilimli olmasını ve daha etkili çalışıp, daha fazla üret... (Devamı > > )