* Arama yapmak için en az 3 karakter girmeniz gerekmektedir
Sunum yapmak bir çok insanın korkulu rüyasıdır. Başarılı sunumları inceleyip bunla ilgili bir yazı yazan Margaret Heffernan, harika yapılmış sunumların 3 karakteristik özelliğini belirlemiş.

Herşeyden önce, sunum yapmak için anlatacak, söyleyecek bir şeylerinizin olması gerekiyor. TED konferanslarında, sunum yapanları izledikten sonra gözlemlerini kısaca özetlemiş ve aşağıdaki 3 başlığın sunumları "muhteşem" hale getirdiğini farketmiş.

1. Hikayeler her zaman iş yapar.

İnsanlar hayatlarındaki önemli anları hatırlar. O yüzden grafikler, slaytlar, numaralar belki önemli olabilir ama hafızada kalması zordur. O yüzden sunumlarınızda özellikle kişisel hikayelerinize yer vererek konunuzla bağdaştırırsanız yaptığınız sunum insanların hafızasında daha fazla yer edecektir.

2. Resimler anlamsızdır - bir tanesi istisna

Bir sürü slayt ve resim gördüm, çoğunuda hatırlamıyorum. Hatırladığım sadece bir kaç tane resim var ki bunlardan bir tanesi gazeteci Andrew Blum'un internetin fiziksel halini gösteren fotoğrafı. Bir sürü dalgıç, deniz altına kablolar döşüyorlar. Ve artık biliyorum ki bulut bilişim dediklerinde aslında bahsedilen gökyüzündeki bir şey değil, ayaklarımızın altındaki kablolar.

3. Coşku herşey değildir.

Çok hevesli bir kaç sunum izledim, fakat anlattıkları şeyler sustuktan bir kaç dakika sonra buhar oldu. Ne konuştuklarını bile hatırlamıyorum. Hatta görüntüleri, slaytlarındaki komik fontlar bile hala aklımda. Ama asıl önemli olan içerik ve bilgi, ve içerik stilin her zaman önünde gelir.

Aslında yukarda sayılanlar, şirket sunumları içinde geçerli maddeler. Doğru hikayeyi seçerek, doğru resimleri yerinde kullanarak sunumunuzu harika bir hale getirebilirsiniz.

Diğer Yazılar

Sponsor Bağlantılar

2013 yılında Hangi Sektörlerde ve Hangi Pozisyonlarda Alım Yapılacak

1-) Perakende sektöründe, her ne kadar satış danışmanı pozisyonunun kolay doldurulduğu düşünülse de sektör lokasyon açısından zaman zaman nitelikli personel bulmakta sıkıntı yaşıyor. Buyer, planner, merchandiser pozisyonları da bulmakta güçlük çekilen alanlar. Bir de uluslararası operasyon deneyimin... (Devamı > > )

Yönetici Tercihlerinde 4 Ana Trend

1- YENİ KUŞAK LİDERLER DEVRİ BAŞLIYOR
Önümüzdeki yıllarda savaş sonrası nesil emekli olmaya başladıkça, onlardan boşalan koltukları doldurmak için yeni kuşak liderlere ihtiyaç duyulacak. Bu eğilimin artarak süreceğini söyleyen Odgers Berndtson-Profil International Kurucu Ortağı Ayşe Öztuna Bozoklar... (Devamı > > )

Ek gelir kazandıran 15 firma

Bu yazımızda ek gelir kazanmak isteyenler için evden ve iş yerinden yapabileceğiniz bir iş olan doğrudan satış işinden bahsedeceğiz. Katalog üzerinden ürün sattıran firmaların listesi ise yazımızın devamında olacak. Doğrudan satış yaparak ek gelir kazanmak son yılların en popüler ek gelir kazanma yo... (Devamı > > )

Neden zengin olamıyorum? Zengin olamayışınızın 5 nedeni

Çoğu insan zengin olmak ister, fakat bir kısmı bunu başarır. Peki insanlar neden zengin olamıyor? Zengin olmanın 5 yolu yerine, neden zengin olamadığınızın 5 nedenini sıralıyoruz. Aşağıda yazdıklarımızın tersini yaptığınızda, sizde hayatınızda bazı şeylerin zamanla değişip, ekonomik bağımsızlığınıza... (Devamı > > )

Yabancı Dil Kurslarının İş Bulma Üzerindeki Etkileri

İş arayan bir çok kesimin iş ilanlarındaki en büyük kaybı yabancı dil bilmemesi. Bu yüzden iş arayanlara tavsiyemiz mutlaka yabancı dil kurslarında eğitim almaları. ingilizce iş ilanlarında en çok aranan yabancı dil olarak başı çeksede Almanca, Arapça ve Çince'de çok aranan diller arasında.

Yaban... (Devamı > > )

Hızlı iş bulmanın 5 yolu

İş ararken işveren tarafından işe alımlarınızı etkileyen en hızlı kararlar hangileridir. Blog yazımızda hızlı iş bulabilmeniz için diğer işe girenlerin deneyimlerinden derleyerek oluşturduğumuz 5 maddeyi yakından inceleyin.

1- İş ilanı veren firmalar genelde direk işe alacağı personelin çalışaca... (Devamı > > )

Ek Gelir Kazanmak İçin Neler Yapmalısınız

Ek Gelir kazanmak için öncelikle kendinize bir yol haritası belirlemelisiniz. Bu yol haritasında ne kadar para kazanmak istediğinizden tutunda yeteneklerinize kadar bazı özelliklerinizi araştırmalısınız. İlk yola çıkacağınız konu ise ek geliri neden kazanmak zorunda olduğunuzu belirlemelisiniz. Örne... (Devamı > > )

Çok çalışmayla ilgili ünlülerden özlü sözler

Zor işlerin başarılması konusunda ünlülerden ilham verecek sözler.

"Bir keresinde büyük babam iki tür insan olduğunu söylemişti : işi yapanlar ve övgüyü alanlar. Bana her zaman ilk gruptakilerden olmamı söyledi, çünkü orda rekabet daha azdır"
Indira Gandhi (1917-1984);
Hindistan Başbakanı

"T... (Devamı > > )

6 Adımda hayallerinizi gerçekleştirmenin yolu

Hayallerinizin ve hedeflerinizin başarısızlık nedeniyle harcanmasına izin vermeyin. Eğer aşağıdaki 6 adımı takip ederseniz, sizde amacınıza ulaşabilirsiniz.

Birinci Adım : Gerçekten isteyin


İsteksiz hayaller, isteksiz sonuçlar getirir. Hayalinizi ve hedefinizi ne kadar çok isterseniz, h... (Devamı > > )

Çalışanların daha fazla işe katılımını sağlamak

İnsan Kaynaklarının yapılacaklar listesinde en tepede yer alanlar; nasıl işe alım yapılacağı, çalışanın firmada nasıl kalmasının sağlanacağı, ödüllendirme ve çalışanların motivasyonu yer alır.

Bütün şirketler, çalışanlarının işe daha fazla eğilimli olmasını ve daha etkili çalışıp, daha fazla üret... (Devamı > > )