* Arama yapmak için en az 3 karakter girmeniz gerekmektedir
Çoğu insan zengin olmak ister, fakat bir kısmı bunu başarır. Peki insanlar neden zengin olamıyor? Zengin olmanın 5 yolu yerine, neden zengin olamadığınızın 5 nedenini sıralıyoruz. Aşağıda yazdıklarımızın tersini yaptığınızda, sizde hayatınızda bazı şeylerin zamanla değişip, ekonomik bağımsızlığınıza sahip olduğunuzu göreceksiniz.

Peki zengin olamayışınızın nedenleri neler? İnsanlar nerelerde hata yapıyorlar? İşte size 5 neden.

Listenin en başında;

1 - Zenginlik ve rahat yaşam imkanı size hiç uğramamıştır


Normal veya az gelirli bir ailede doğmuşsunuzdur. Normal bir okula gidersiniz, çevrenizdeki arkadaşlarınız zengin değildir. İş hayatınızda ve diğer sosyal alanlarda tanıdığınız zengin kişiler yoktur. Özetle, kendinize rol model olarak alabileceğiniz tanıdığınız zengin hiç kimse yoktur, sizde bunun için herhangi bir çaba harcamamışsınızdır. Özellikle 20 li yaşlarınıza kadar böyle bir ortamda büyüdüyseniz ve ortamınızı değiştirmeye çalışmadıysanız, bundan sonraki hayatınızda da aynı çevrede yaşamaya devam edip, zengin olamayacaksınızdır. Tabii ki nerde doğdunuzu seçmek sizin elinizde değildi, ama belirli bir yaştan sonra bunları değiştirmek sizin elinizdedir.

2 - Gerçekten zengin olmaya karar vermemişsinizdir


Etrafınızda zengin insanlar olabilir. Çalıştığınız , görüştüğünüz insanlar ekonomik olarak bağımsız, rahat bir yaşam süren kişiler olabilirler. Ama siz kafanızda zengin olmaya karar vermediyseniz, etrafınızdaki insanların size bir faydası yoktur. Yani insanların zengin olamayışlarındaki ikinci sebep, böyle bir şeye karar vermemiş olmalarıdır. Önce bu kararı vermek ve beyninizide bu yönde kanalize etmeniz gerekir. Bu yönde ilk adımı atmadınız sürece, mevcut hayatınız aynı şekilde devam edip son bulacaktır.

3 - Planları Erteleme


İnsanların zengin olmak için yapması gerekenleri bildiği halde "YAPMAMAK" için her daim bahaneleri vardır. Yanlış gün, yanlış ay, yanlış yıl, kısacası yanlış zaman bahanesi en büyük bahanedir. Her daim yapılması gerekenleri bildikleri halde bahaneler üretip, o işi ertelerler ve sonunda artık çok geç olur. Etrafınızda rol modeller olabilir, zengin olmaya karar vermiş olabilirsiniz ama yapılması gerekenleri ertelemeye başladığınız sürece bu böyle gidecektir.


4 - Zevkleri Ertelememek


Çoğunlukta elinize geçen her kuruşu zevkiniz için harcıyor, hiç bir şekilde birikim yapmıyorsanız, zengin olmanızın yolu yoktur. Eğer uzun vadeli planlar yapamıyorsanız, elinize geçen parayı bütçeleyemiyorsanız, o zaman zengin olmayıda beklemeyin. Bütçe yapmayı, elinizdeki paranın her kuruşunu harcamamayı öğrenip, plan yapmaya başladığınızda ve zevklerinizi ertelediğinizde bir şeyleri değiştirmeye başlamışsınızdır.

5 - Zaman planlaması yapmamak


Eğer zamanınızı planlamıyorsanız, günlük aktivitelerinizi belirlemiyor ve önemli kararları almak için zamanı doğru kullanmıyorsanız zaman sizin için akıp gidecek ve zengin olamayacaksınızdır. Zamanı iyi değerlendirip, kısa, orta ve uzun vadeli planlar yapmalı ve bu planlara sadık kalmalısınız. Aksi halde siz bile ne çabuk yaşlandığınızı anlamayacaksınız.

Diğer Yazılar

Sponsor Bağlantılar

2013 yılında Hangi Sektörlerde ve Hangi Pozisyonlarda Alım Yapılacak

1-) Perakende sektöründe, her ne kadar satış danışmanı pozisyonunun kolay doldurulduğu düşünülse de sektör lokasyon açısından zaman zaman nitelikli personel bulmakta sıkıntı yaşıyor. Buyer, planner, merchandiser pozisyonları da bulmakta güçlük çekilen alanlar. Bir de uluslararası operasyon deneyimin... (Devamı > > )

Yönetici Tercihlerinde 4 Ana Trend

1- YENİ KUŞAK LİDERLER DEVRİ BAŞLIYOR
Önümüzdeki yıllarda savaş sonrası nesil emekli olmaya başladıkça, onlardan boşalan koltukları doldurmak için yeni kuşak liderlere ihtiyaç duyulacak. Bu eğilimin artarak süreceğini söyleyen Odgers Berndtson-Profil International Kurucu Ortağı Ayşe Öztuna Bozoklar... (Devamı > > )

Ek gelir kazandıran 15 firma

Bu yazımızda ek gelir kazanmak isteyenler için evden ve iş yerinden yapabileceğiniz bir iş olan doğrudan satış işinden bahsedeceğiz. Katalog üzerinden ürün sattıran firmaların listesi ise yazımızın devamında olacak. Doğrudan satış yaparak ek gelir kazanmak son yılların en popüler ek gelir kazanma yo... (Devamı > > )

Yabancı Dil Kurslarının İş Bulma Üzerindeki Etkileri

İş arayan bir çok kesimin iş ilanlarındaki en büyük kaybı yabancı dil bilmemesi. Bu yüzden iş arayanlara tavsiyemiz mutlaka yabancı dil kurslarında eğitim almaları. ingilizce iş ilanlarında en çok aranan yabancı dil olarak başı çeksede Almanca, Arapça ve Çince'de çok aranan diller arasında.

Yaban... (Devamı > > )

Hızlı iş bulmanın 5 yolu

İş ararken işveren tarafından işe alımlarınızı etkileyen en hızlı kararlar hangileridir. Blog yazımızda hızlı iş bulabilmeniz için diğer işe girenlerin deneyimlerinden derleyerek oluşturduğumuz 5 maddeyi yakından inceleyin.

1- İş ilanı veren firmalar genelde direk işe alacağı personelin çalışaca... (Devamı > > )

Ek Gelir Kazanmak İçin Neler Yapmalısınız

Ek Gelir kazanmak için öncelikle kendinize bir yol haritası belirlemelisiniz. Bu yol haritasında ne kadar para kazanmak istediğinizden tutunda yeteneklerinize kadar bazı özelliklerinizi araştırmalısınız. İlk yola çıkacağınız konu ise ek geliri neden kazanmak zorunda olduğunuzu belirlemelisiniz. Örne... (Devamı > > )

Çok çalışmayla ilgili ünlülerden özlü sözler

Zor işlerin başarılması konusunda ünlülerden ilham verecek sözler.

"Bir keresinde büyük babam iki tür insan olduğunu söylemişti : işi yapanlar ve övgüyü alanlar. Bana her zaman ilk gruptakilerden olmamı söyledi, çünkü orda rekabet daha azdır"
Indira Gandhi (1917-1984);
Hindistan Başbakanı

"T... (Devamı > > )

6 Adımda hayallerinizi gerçekleştirmenin yolu

Hayallerinizin ve hedeflerinizin başarısızlık nedeniyle harcanmasına izin vermeyin. Eğer aşağıdaki 6 adımı takip ederseniz, sizde amacınıza ulaşabilirsiniz.

Birinci Adım : Gerçekten isteyin


İsteksiz hayaller, isteksiz sonuçlar getirir. Hayalinizi ve hedefinizi ne kadar çok isterseniz, h... (Devamı > > )

Çalışanların daha fazla işe katılımını sağlamak

İnsan Kaynaklarının yapılacaklar listesinde en tepede yer alanlar; nasıl işe alım yapılacağı, çalışanın firmada nasıl kalmasının sağlanacağı, ödüllendirme ve çalışanların motivasyonu yer alır.

Bütün şirketler, çalışanlarının işe daha fazla eğilimli olmasını ve daha etkili çalışıp, daha fazla üret... (Devamı > > )