* Arama yapmak için en az 3 karakter girmeniz gerekmektedir
1- YENİ KUŞAK LİDERLER DEVRİ BAŞLIYOR
Önümüzdeki yıllarda savaş sonrası nesil emekli olmaya başladıkça, onlardan boşalan koltukları doldurmak için yeni kuşak liderlere ihtiyaç duyulacak. Bu eğilimin artarak süreceğini söyleyen Odgers Berndtson-Profil International Kurucu Ortağı Ayşe Öztuna Bozoklar, başarılı yeni nesil liderlerin sahip olmaları gereken ortak özellikleri şöyle sıralıyor: “Sürdürülebilir bir performans sergilerken içinde oldukları mücadeleden adeta enerji türetme becerisine sahip olmaları, baskı yaratma olasılığı yüksek ortamlarda ve kritik karar noktalarında strese girmeden konuyu seri bir şekilde değerlendirdikten sonra karara varmaları ve harekete geçmeleri gerekiyor!

2- HANGİ YÖNETİCİLER DEĞİŞECEK
Son yıllarda itibarı yüksek, başarıları kanıttanmış, istikrarı yakalamış, referansı kuvvetli, güven duyulan yöneticiler talep edildiğini söyleyen Fortune Kariyer Yönetici Ortağı Ayşen Arıduru, “Hedeflerini gerçekleştirememiş, sosyal sorumluluk projelerini önemsememiş, yönetim kurulları ile uyuşmazlık yaşayan, idare sorunu yaşayan yöneticiler değişecektir. Ayrıca halka açık şirketlerde bağımsız yönetim kurulu üyelerine olan ihtiyaç daha da artacak” diye konuşuyor.

3- GENÇ VE RİSK YÖNETİMİNİ BİLEN
Bilişim sektöründe geleneksel yöneticilerin yerini, daha genç, teknolojiyi rekabet avantajı olarak kullanan, satış ve pazarlama yönü güçlü, risk ve kriz yönetimini bilen yöneticilerin alacağını söyleyen Cogito İnsan Kaynakları Danışmanlık Şirketi Genel Müdürü AhmetTahan, bilişim sektöründe erkek yöneticilerin yerini kadın yöneticilerin alabileceğinin altını çiziyor.

4- ARTIK YABANCI RAKİPLER DE VAR
Artık yabancı yöneticiler, Türkiye gibi potansiyeli yüksek ülkelerde çalışmak için çok daha istekli olduğuna vurgu yapan 360HR Genel Müdürü Funda Mesoğlu’da, bazı durumlarda yabanct yönetici transfer etmenin Türk yöneticileri istihdam etmekten daha hesaplı olabildiğini, fakat yine de Türkiye’deki firmaların büyük çoğunluğu yabancı yöneticilerden ise Türk yöneticileri tercih ettiğini söylüyor.. Önümüzdeki günlerde yabancı yönetici transferlerinin süreceğini fakat büyük bir artış göstermeyeceğini düşünen Mesoğlu, “Yurt dışında da pek çok şirketin yönetici kademelerinde Türkler bulunuyor. Türk expatlerin sayısı 2013 ve sonrasında giderek artacak. Bir diğer tarafta ise tersine beyin göçünün de yakın olduğunu düşünüyorum” diyor.

Diğer Yazılar

Sponsor Bağlantılar

2013 yılında Hangi Sektörlerde ve Hangi Pozisyonlarda Alım Yapılacak

1-) Perakende sektöründe, her ne kadar satış danışmanı pozisyonunun kolay doldurulduğu düşünülse de sektör lokasyon açısından zaman zaman nitelikli personel bulmakta sıkıntı yaşıyor. Buyer, planner, merchandiser pozisyonları da bulmakta güçlük çekilen alanlar. Bir de uluslararası operasyon deneyimin... (Devamı > > )

Ek gelir kazandıran 15 firma

Bu yazımızda ek gelir kazanmak isteyenler için evden ve iş yerinden yapabileceğiniz bir iş olan doğrudan satış işinden bahsedeceğiz. Katalog üzerinden ürün sattıran firmaların listesi ise yazımızın devamında olacak. Doğrudan satış yaparak ek gelir kazanmak son yılların en popüler ek gelir kazanma yo... (Devamı > > )

Neden zengin olamıyorum? Zengin olamayışınızın 5 nedeni

Çoğu insan zengin olmak ister, fakat bir kısmı bunu başarır. Peki insanlar neden zengin olamıyor? Zengin olmanın 5 yolu yerine, neden zengin olamadığınızın 5 nedenini sıralıyoruz. Aşağıda yazdıklarımızın tersini yaptığınızda, sizde hayatınızda bazı şeylerin zamanla değişip, ekonomik bağımsızlığınıza... (Devamı > > )

Yabancı Dil Kurslarının İş Bulma Üzerindeki Etkileri

İş arayan bir çok kesimin iş ilanlarındaki en büyük kaybı yabancı dil bilmemesi. Bu yüzden iş arayanlara tavsiyemiz mutlaka yabancı dil kurslarında eğitim almaları. ingilizce iş ilanlarında en çok aranan yabancı dil olarak başı çeksede Almanca, Arapça ve Çince'de çok aranan diller arasında.

Yaban... (Devamı > > )

Hızlı iş bulmanın 5 yolu

İş ararken işveren tarafından işe alımlarınızı etkileyen en hızlı kararlar hangileridir. Blog yazımızda hızlı iş bulabilmeniz için diğer işe girenlerin deneyimlerinden derleyerek oluşturduğumuz 5 maddeyi yakından inceleyin.

1- İş ilanı veren firmalar genelde direk işe alacağı personelin çalışaca... (Devamı > > )

Ek Gelir Kazanmak İçin Neler Yapmalısınız

Ek Gelir kazanmak için öncelikle kendinize bir yol haritası belirlemelisiniz. Bu yol haritasında ne kadar para kazanmak istediğinizden tutunda yeteneklerinize kadar bazı özelliklerinizi araştırmalısınız. İlk yola çıkacağınız konu ise ek geliri neden kazanmak zorunda olduğunuzu belirlemelisiniz. Örne... (Devamı > > )

Çok çalışmayla ilgili ünlülerden özlü sözler

Zor işlerin başarılması konusunda ünlülerden ilham verecek sözler.

"Bir keresinde büyük babam iki tür insan olduğunu söylemişti : işi yapanlar ve övgüyü alanlar. Bana her zaman ilk gruptakilerden olmamı söyledi, çünkü orda rekabet daha azdır"
Indira Gandhi (1917-1984);
Hindistan Başbakanı

"T... (Devamı > > )

6 Adımda hayallerinizi gerçekleştirmenin yolu

Hayallerinizin ve hedeflerinizin başarısızlık nedeniyle harcanmasına izin vermeyin. Eğer aşağıdaki 6 adımı takip ederseniz, sizde amacınıza ulaşabilirsiniz.

Birinci Adım : Gerçekten isteyin


İsteksiz hayaller, isteksiz sonuçlar getirir. Hayalinizi ve hedefinizi ne kadar çok isterseniz, h... (Devamı > > )

Çalışanların daha fazla işe katılımını sağlamak

İnsan Kaynaklarının yapılacaklar listesinde en tepede yer alanlar; nasıl işe alım yapılacağı, çalışanın firmada nasıl kalmasının sağlanacağı, ödüllendirme ve çalışanların motivasyonu yer alır.

Bütün şirketler, çalışanlarının işe daha fazla eğilimli olmasını ve daha etkili çalışıp, daha fazla üret... (Devamı > > )